Hakkımızda

Sanatın “evrenselliği” ve tüm dünyanın “ortak dili” oluşundan yola çıkılarak kurulan Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği (BFKS), sanatın her alanında üretim yapmak, eğitimler düzenlemek, yurt içi ve yurt dışında kültürel ve sanatsal faaliyetler organize etmek, ülkemizin sanatını kültürünü yaymak, tanıtmak ve yurt dışında temsil etmek amacıyla kurulmuştur.

BFKS’nin kurucuları ve üyeleri arasında uzun yıllardır başta sinema, fotoğraf, edebiyat olmak üzere sanatın çeşitli kollarında çalışan, üreten, farklı bakış açılarına sahip kişiler yer almaktadır.

Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği (BFKS) ulusal ve uluslararası çevrelerde kültür ve sanatın desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve bu alanlarda faaliyet gösteren kişi ve kurumlarla ortaklıklar yapılarak topluma fayda sağlayacak, farkındalık yaratacak proje ve etkinlikleri hayata geçirmektedir.

BÜYÜLÜ FENER KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ

Yönetim Kurulu

İrfan Demirkol - Başkan
Yedi fotoğraf sergisi açtı. Aylık Sinema Dergisi Beyazperde’yi yayımladı. Avrupa filmleri ithal etti. 1983′te Denk Ajans’ı kurdu. Kızılırmak (1985 – 1997) ve Kavaklıdere (1991 – 2007) sinemalarını işletti. Hiçbir yerden destek almadan, Ankara’ya bağımsız iki sinema binası kazandırdı. Bahçelievler Büyülü Fener Sineması 2004′te, Kızılay Büyülü Fener Sineması da 2010 yılında Hürriyet gazetesi tarafından “Türkiye’nin En İyi 10 Sinema Salonu” arasında gösterildi.

Nejat Gökçe
Uzun yıllar T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda sahne sanatları ve sinema alanında Daire Başkanı olarak görev yaptı. Anılan kuruluşta Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı görevindeyken emekli oldu. Kültür ve sanat konularıyla ilgili alanda ulusal ve uluslararası çeşitli kuruluşlarda değerlendirme, sınıflandırma ve seçici kurul üyeliklerinde bulundu.

Yeşim Ekim
Uzun yıllar Botaş ve BTC Projesinde üst düzey yönetici olarak görev yaptı.  2006 – 2011 yılları arasında Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Kurumsal İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Farklı etkinliklere ve festivallere danışman olarak destek verdi.

Bilge Taş
Birçok film festivalinde çeşitli görevler aldı. En son Pembe Hayat KuirFest’in festival yönetmenliğini üstlendi. Halen, Ankara Üniversitesi Radyo- TV ve Sinema Bölümü’nde doktora yapmaktadır.

Emel Yıldırım
Başbakanlık Basın Merkezi’nde iç haberler sorumlusu, Anadolu Ajansı’nda muhabir, ATV’de Son Durak haber programının yapımcısı ve kurucu kadrosunda yer aldığı CNN Türk’te 9 yıl Ankara Temsilci Yardımcısı olarak çalıştı. Avrupa Birliği-ABİGEM için kitap redakte etti. Film senaryoları ve öyküler yazmaktadır.

Üyeler

İnci Demirkol
Sinema işletmecisi. Film ithalatı ve dağıtımı yaptı. Beyazperde Sinema Dergisi’ni çıkardı. 9 yıl Ankara Film Festivali’nde Vakıf başkanlığı dâhil çeşitli kademelerde görev aldı. Yurt için ve yurt dışında sinemayla ilgili farklı etkinlikler organize etti.

Füsun Yazıcıoğlu
Üniversite yıllarından bu yana birçok kültür ve sanat organizasyonunda gönüllü olarak görev yapmıştır. Halen Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda Akademik Koordinatörlük yapmaktadır.

Ahmet Gürata
Londra Üniversitesi’nde (The London Consortium) doktorasını tamamladı. 2007’den bu yana Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü’nde sinema tarihi ve kuramıyla ilgili dersler vermektedir. Türkiye sineması, kültürlerarası alımlama, yeniden-çevrimler ve belgeselle ilgili araştırmaları çeşitli derlemelerde ve dergilerde yayınlanmıştır. Sinecine and Kebikeç dergilerinin yayın kurulunda görev yapmaktadır, Belgesel Sinemacılar Birliği üyesidir.

Mehmet Uğur Yüksel
Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ve Gezici Festival’de Basın Koordinatörü olarak görev aldı. Pembe Hayat KuirFest’in yönetmenliğini yürüten Yüksel’in yazıları düzenli olarak Hürriyet Ankara’da “Benim Sinemalarım” adlı köşede yayımlanmaktadır.

Yeşim Özcan
Marka ve İletişim Danışmanı, serbest yazar. Halen, Sofra Dergisi’nde seyahat ve yemek yazıları, TRT için de program metinleri yazıyor. Aynı zamanda Kedici dergisinin editörü.

Murat Solakoğlu
Mülkiye mezunu, uzun yıllar borsa yatırım danışmanlığı yaptı. Kolej yıllarında başladığı fotoğrafçılığa şu an profesyonel reklam ve tanıtım, belgesel alanlarında devam etmektedir. Ayrıca görüntü yönetmenliği yapmaktadır.

Ezgican Kaynar
Endüstri Mühendisi. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Gitar Bölümü’nden mezun oldu. İtalya’da Grafik eğitimi aldı. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde çalıştı. Yurtdışında Avrupa Birliği değişim programlarında görev aldı.

Hande Erdil
2007 yılında itibaren çeşitli sivil toplum kuruluşlarında proje asistanı, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Gezici Festival ve Pembe Hayat KuirFest’te iletişim koordinatörü ve !f Bağımsız Filmler Festivali’nde Ankara koordinatörü olarak çalışmıştır.

Gizem Özpay
Üniversitede Gazetecilik bölümünde okurken birçok sosyal projede yer aldı. 22. Ankara Uluslararası Film Festival Konuk Ağırlama Koordinatörü olarak çalıştı. Profesyonel olarak çeşitli organizasyonlarda yer aldı. Halen Tr’da Marka dergisinde metin yazarı olarak çalışmaktadır.

Nazlı Arıcı
Bahçelievler Büyülü Fener Sineması’nda Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak görev yaptı. Denk Sinema ve Tanıtım Limited Şirketi’nde görevine devam ediyor. Sinema ve Fotoğraf ilgi alanları içerisinde yer alıyor.

Serap Kalaycı
Uluslararası nakliye sektöründe yönetici olarak çalıştıktan sonra emekli oldu. Evde Şarap Grubu’nun Ankara Moderatörü. Sevda ve Cenap And Müzik Vakfı ‘Çok Sesli Kadınlar Koro’sunda şarkı söylüyor. Film ve müzik festivalleri izleyicisidir.

Onur Çekiç
Hukuk Fakültesi’nde okuduğu yıllardan bu yana iyi bir sinema ve tiyatroya izleyicisidir. Halen TBMM Genel Sekreterliği’nde Yasama Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Rıza Kıraç
Dokuz Eylül GSF Sinema-Televizyon Bölümü’nde başladığı eğitimini,  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü’nde devam etti ve aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamladı. Birçok dergi ve gazetede sinema eleştirisi yayımladı. İFSAK’ta kısa film ve senaryo atölyeleri yapıyor. Belgesel ve kısa filmler çekti. Küçük Günahlar (2011) adlı uzun metraj sinema filminin senarist, yönetmen ve yapımcılığını yaptı.

Fahri Öz
Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ABD öğretim Üyesi. Çevirmen. Öğrencilik yıllarında Ankara Uluslararası Film Festivali’nde gönüllü olarak çalıştı.

Özer Eltugay
Sosyal Antropoloji ve İletişim master’ı yaptı ve öğretim görevlisi olarak sinema üzerine dersler verdi. Yurt içi ve yurtdışında öykü ve yazıları yayımlandı. Pek çok televizyon ve sinema projesinde senarist, metin yazarı ve yönetmen olarak görev yaptı.