Varşova Türk Filmleri Haftası ve Marketi başladı

Varşova Türk Filmleri Haftası ve Marketi başladı

Bu yıl ilk kez düzenlenen Varşova Türk Filmleri Haftası ve Marketi, 24 Mayıs akşamı Varşova’nın en önemli sinemalarından Kino Muranow’da yapılan bir törenle başladı.

Varşovalıların yoğun ilgi gösterdiği gecede açılış filmi olarak, Reis Çelik’in Berlin’den Kristal Ayı ödüllü filmi “Lal Gece” seyirciyle buluştu.

Açılış gecesine ev sahipliği yapan isimlerden Türkiye’nin Polonya Büyükelçisi Reşit Uman, Türk filmlerinin yurtdışı pazarlarına açılmasının önemini vurgulayarak, etkinliği düzenleyen Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği’ne teşekkürlerini iletti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Zekeriya Batmazoğlu ve dernek başkanı İrfan Demirkol‘un da  konuşma yaptığı gecede teşekkür plaketleri verildi.

Film Haftası’na “Kıskanmak” adlı filmiyle konuk olan ünlü oyuncu Serhat Tutumluer ile usta yönetmen Reis Çelik, sponsorlara ve etkinliğe destek veren tüm katılımcılara teşekkür plaketlerini takdim etti.

Gece, geleneksel Türk mutfağından seçkin örneklerin sunulduğu açılış resepsiyonuyla son buldu.

30 Mayıs’a kadar devam edecek olan Varşova’daki Türk Filmleri Haftası’nda, kısalı uzunlu 20’den fazla film Polonyalı sinemaseverlerle buluşacak. Ayrıca etkinlik boyunca Polonyalı film alıcıları ile Türk yapımcılar film alışverişi, bilgi paylaşımı yapmak için Varşova Türk Filmleri Marketi’nde buluşacak.